Manga

 

       Mtv Ödüllü, Eurovision ikincisi alternatif Türk Rock grubu maNga, 2001 yılında Ankara’da kuruldu. Barlarda çaldıkları dönemde izleyicinin cover dinleme alışkanlığı kıran beste gruplarının başında geldiler ve isimlerini underground olarak diğer illere duyurmaya başladılar.

       2002 yılında televizyonda canlı yayınlanan bir müzik yarışması ile tüm Türkiye’nin dikkatini çektiler. Gelen albüm teklifleri üzerine ani bir kararla 2003 yılında İstanbul’a taşınan grup 2004 yılında ilk albümlerini yayınladı. Grubun kendi ismini taşıyan albüm tüm zamanların en çok satan rock albümleri arasında yerini alarak altın plak ödülü başta olmak üzere sayısız ödül getirdi.

       2005 yılındaki maNga+ adlı ara çalışmalarının ardından, 2006 yılı maNga’nın yurt dışında da dinleyici kitlesi yaratmaya başladığı yıl oldu. FİFA 06 resmi soundtrack albümünde “Bir Kadın Çizeceksin” ile yer aldıktan sonra dünyanın en büyük açık hava festivallerinden bir tanesi olan Sziget’ten davet alıp, sahne alan ilk Türk sanatçısı ünvanını kazandılar.

       Uzun turne yıllarının ardından stüdyoya giren grup, daha sonra klasikleşecek olan “Şehr-i Hüzün” adlı albümünü 2009 yılında yayınladı. Ardı ardına hitler çıkaran albümün hemen ardından gelen Mtv müzik ödülleri ile maNga, dünya müzik sektörünün bir kez daha dikkatini çekti.

       2010 yılında Türkiye Eurovision’a maNga ile katılma kararı aldı. Oslo’da “We Could be the Same” şarkısı ile tüm dünyaya birlik mesajı göndermekle kalmayıp, Türkiye tarihinin en önemli global başarılarından bir tanesine imza atarak ikinci oldular.

       Yıllar geçtikçe hayran kitlesini genişleten grup Türkiye’nin en başarılı performans gruplarından bir tanesi olarak sayısız festival ve konserde izleyicisi ile buluşmaya devam ediyor.

GALERİ