Demir Demirkan

       

       Demir Demirkan 12 Ağustos 1972 tarihinde Adana’da doğdu.

       Los Angeles’taki Musicians Institute Hollywood’da müzik öğrenimini tamamladı.1990 yılında üniversite yıllarında olan Demir, Pentagram grubuna gitarist olarak katıldı.

 

     Pentagram grubu ile “Trail Blazer” albümünü tamamladıktan sonra Los Angeles’a taşınarak 1992’de Musicians Institute’da eğitime başladı. Paul Hanson, Scott Henderson, Frank Gambale gibi birçok müzisyenle beraber çalıştı. Mezuniyetinden sonra da Los Angeles’ta kalarak pop, caz, afro, latin ve rock gibi birçok müzik tarzında kayıtlarda bulundu gitar çaldı ve şarkı sözü yazdı.

       1996’da Pentagram grubu ile Anatolia albümünün kayıtlarını yaptı ve Şebnem Ferah’ın Kadın albümünün yapımcılığını üstlendi. Aynı yıl Sertab Erener’in Sertab Gibi albümünün prodüksiyonunu gerçekleştirdi.

       1999 yılında Sony Müzik Türkiye ile anlaşma imzaladı. İlk solo albümü Demir Demirkan adıyla 2000 yılının Mayıs ayında yayımlandı.

       2003 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’ye birincilik getiren “Every Way That I Can” adlı şarkının sözlerini yazdı ve Sertab Erener ile birlikte besteledi.

       2017’de Pentagram’ın 30. yılı nedeni ile Akustik adlı albümde gruba eşlik etmiş ve gruba yeniden dahil olmuştur. 

GALERİ