Tuluğ Tırpan

 

       1970 İstanbul doğumlu Sabri Tuluğ Tırpan, çağdaş Türk müziği bestecisi

       Senfonik müzik, sahne müziği, caz müziği, film müziği alanlarında eserler vermektedir.

     

       Müzik öğrenimine erken yaşlarda piyano, müzik teorisi, caz armonisi alanlarında özel ders alarak başladı.1989 yılına tam burslu olarak kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin ardından eğitimine 1992’de geçtiği Viyana Konservatuvarı ve Viyana Akademisi’nde devam etti.

       Viyana’daki öğrenimi sırasında pek çok festivale katılan Tırpan; besteci Jorge Sanchez Chiong, saksofonist Nicholas Simion, kemancı Patricia Kopatchinskaja, kemancı Tomo Keller, kemancı Daniel Pergamenchikov, Kristiane Kaiser gibi sanatçılarla çalıştı. Jorge Sanchez Chiong, Tırpan’ın Reflections of Invisible adlı eserinin, Tomo Keller ise 1999 deprem felaketzedeleri için bestelediği Reflections adlı eserinin ilk çalınışı gerçekleştirdi.

       2002 yılında George Orwell’in 1984 adlı kitabından esinlenerek Hearts müzikalini besteledi. Eser, Musical Coctail dergisi tarafından son yıllarda Almanca konuşulan ülkelerde bestelenmiş en iyi müzikal olarak değerlendirilmiştir.

       2010 yılında Büyük Oyun adlı film için bestelediği film müziği 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Özgün Müzik ödülüne değer görüldü. 2012’de “My Blue Color” adlı albümünü çıkardı.

GALERİ